Jak złowić Karpia
Obecnie w Polsce łowi się karpie głównie na łowiskach zamkniętych. Najlepsze brania karpia przypadają na ciepłe, letnie miesiące. Niemniej jednak późną jesienią, zimą i wiosną na ciepłych zbiornikach zaporowych można łowić karpie. Karp żywi się głównie drobną fauną denną. Potrafi zbadać czy dana przynęta mu nie zaszkodzi, stąd w połowach na te ryby stosuje się metodę włosową. Przysmak karpi stanowią kulki proteinowe, ziemniaki, kukurydza, kasza i inne przynęty roślinne. Wśród zwierzęcych przynęt wybierze rosówkę, czerwonego robaka i ochotkę. Połowa sukcesu to dobrze wybrane łowisko, które dobrze jest codziennie nęcić, co najmniej przez tydzień, o stałej porze.
Jak nęcić karpie?
Na początku można nęcić kukurydzą i kulkami. Karp jest ciekawską rybą w związku z tym wejdzie w zanętę, na którą będzie można go potem złapać. Gdy kukurydza pokryje dno na odcinku zanęcania, można na nią rzucić kilka kulek zanętowych. Nęcenie powtarzamy regularnie, dorzucając tylko kulki. Można dodać do nich atraktor zapachowy, ulubiony zapach karpi moim zdaniem to truskawkowy i waniliowy. W dniu samego łowienia nie dorzucamy już kulek, aby nie płoszyć karpi.
Jeśli na wybranym łowisku nie ma brań przez około dwa – trzy tygodnie znaczy to, że zostało źle wybrane i trzeba poszukać nowego.
Jak nęcić karpie i amury?
Przy okazji połowu karpi można też łowić amury, które żyją w tym samym środowisku. Oba gatunki zajadają się kulkami proteinowymi, jednak mają dość odmienne gusty. Amury bowiem nie lubią słodyczy, a także kulek zawierających składniki mięsne lub zapach krewetek. Dobrze jest co najmniej trzy tygodnie przed wyjazdem przygotować łowisko. Szukamy podwodnych górek, na których szczytach sypiemy po worku pszenicy wymieszanej z kukurydzą. Powtarzamy to co trzy, cztery dni. Po kilku dniach nęcimy ryby samymi kulkami proteinowymi. Na jedną stronę górki wysypujemy kulki z miodem dla smakoszy karpi, a po drugiej stronie dla wytrawnego amura. Gdy po obserwacji łowiska mamy pewność, że karpie i amury są wystarczająco zanęcone możemy przystąpić do połowu.
Jak nęcić karpie jesienią?
Jesień w połowach karpiowych gdy woda jest chłodna, wymaga nęcenia karpi atraktorami o bardziej “kalorycznych zapachach”. Przydatne będą tu atraktory mające zapach i smak kraba, ryby, kiełbasy i mięsa. Jesienne połowy są lubiane przez wędkarzy, twierdzą oni bowiem, że na łowisku robi się spokojniej i ciszej. I chociaż o złowienie karpia jest wtedy trudniej warto zapolować na tego przeciwnika. Sprzyjającą okolicznością w tym przypadku jest fakt, że karp gromadzi zapasy na zimą a pokarmu jak wiadomo jest wtedy mniej. Łatwiej go więc zanęcić. Stosujemy proponowane już metody w nęceniu karpi czyli kilkudniowe rzucanie zanęty. Jesienią warto użyć w miksie zanętowym mączek rybnych, wytwarzanych na zimno z zachowaniem jak największej ilości składników odżywczych. Z uwagi na to, że jesienią stosuje się mniej kulek zanętowych warto w nie zainwestować i kupić te z najwyższej półki. Kulki na jesień musza pracować bardzo dobrze w wodzie o niższej temperaturze. Pamiętać należy również o ulubionych aromatach ryb szczególnie tym bardziej kalorycznych wymienianych powyżej.
Jak nęcić karpie na rzece?
Na karpie pływające w rzekach stosujemy nęcenie dywanowe i punktowe. W nęceniu dywanowym zanętę rozsypujemy na większej powierzchni, robimy to dość regularnie, wystarczy ok. 3-4 kg zanęty. Nęcimy 3-4 dni przed zasiadką. W pierwszych dniach dobrze jest rzucić drobną zanętę potem w miarę zbliżania się terminu połowu zanętę grubszą. Metoda punktowa skuteczna jest na małych zbiornikach oraz na pewnych miejscach brania karpi. W tym celu w kilku miejscach pod wodą układamy zestawy z kulką i woreczkiem wypełnionym zanętą. Dodajemy zapach truskawkowy. Jeżeli nie mamy woreczków zapachowych wystarczy sypnąć kilka garści zanęty.
Jak nęcić karpie na stawie i jeziorze?
W łowieniu na stawie lub w jeziorze karpia można zanęcić tez kukurydzą lub zwykłymi gotowanymi ziemniakami. Kukurydza może być świeża jak i konserwowa. Przed ugotowaniem świeżej trzeba ją namoczyć Zarówno ziemniaki jaki kukurydza powinny być niedogotowane.
Jak nęcić karpie latem?
Lato uznawane jest jako najprzyjemniejsza pora połowu karpi. Można wybrać się na krótką kilkugodzinną zasiadkę lub na ponadtygodniowy połów. Do zanęcenia karpi latem wystarczy troszkę pelletu, kulek proteinowych z dość mocnym aromatem i troszkę parzonych konopi, które zatrzymają karpia w łowisku. Dobrze jest zastosować pellet o różnej grubości. W lecie ważnym czynnikiem jest aromat, bowiem wtedy należy zachęcić szczególnie gdyż pokarmu mają pod dostatkiem.
Jak nęcić kukurydzą?
Kukurydza to świetna zanęta na karpie. Doskonale sprawdza się przy długotrwałym nęceniu. Na początek musimy kukurydze surową namoczyć, od 12- 24 godzin. Następnie gotujemy ją ok. 60 minut, warto do niej troszkę miodu. Kukurydze na łowisku możemy wysypać punktowo, na większy obszar lub zastosować w koszyczku zanętowym. Wszystko zależy od czasu jaki mamy na zanęcanie i charakterystyki łowiska.